czwartek, 07 maja 2020 11:47

Pożegnanie wieloletniego strażaka - kierowcy PSP

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

14W dniu 30 kwietnia 2020 roku na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim odbyła się „uroczysta zbiórka” z okazji pożegnania odchodzącego na zaopatrzenie emerytalne st. ogn. Ireneusza Syska.

Podczas uroczystości nastąpiło oficjalne zwolnienie ze służby strażaka PSP w niecodziennych okolicznościach, bo ze względu na panującą epidemię spotkanie służbowe  przeprowadzone zostało w izolacji bez zaproszonych gości, a uczestniczący w nim strażacy posiadali ochrony osobiste w postaci maseczek i rękawiczek, zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi.

 

Przebieg służby Pana st. ogn. Ireneusz Syska

St. ogn. Ireneusz Syska służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął 1 września 1998 roku jako stażysta na w podziale bojowym Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. W 2000 roku został mianowany na stanowisko młodszy ratownik - kierowca i od tego czasu przez cały okres kariery zawodowej wykonywał swoje obowiązki głównie na stanowisku kierowcy pojazdów pożarniczych.

W 2002 roku kończył kurs kwalifikacyjny podoficerów Państwowej Straży Pożarnej, po zdobyciu doświadczenia, szeregu uprawnień i kwalifikacji zawodowych dnia 1 lipca 2008 roku wówczas jeszcze mł. ogn.  Ireneusz Syska  został mianowany na stanowisko operatora sprzętu specjalnego, a w dniu 1 lutego 2012 roku objął stanowisko starszego operatora sprzętu specjalnego, na którym służbę pełnił do dnia odejścia na zaopatrzenie emerytalne.

St. ogn. Ireneusz Syska brał udział w setkach działań ratowniczo - gaśniczych a terenie całej Polski. Pełniąc obowiązki kierowcy zawsze odpowiedzialnie wykonywał swoje zadania. W skrajnych warunkach pełnienia służby, podczas jazdy do zdarzeń w trybie alarmowym, której często towarzyszyły emocje i stres, podczas prowadzenia pojazdu na granicy umiejętności i możliwości, st. ogn. zachowywał „zimną krew” i dostarczał do remizy zastęp strażaków bez żadnego uszczerbku.

Do najbardziej spektakularnych akcji ratowniczych, w których uczestniczył Ireneusz Syska można zaliczyć działania prowadzone podczas powodzi w 2010 roku na południu Polski w Woli Pawłowskiej (w okolicach Sandomierza),  a w ostatnim okresie ubiegłego roku brał udział w gaszeniu bardzo dużego pożaru obszarów leśnych na terenie Poligonu Drawskiego, powstałego podczas ćwiczeń wojskowych DRAGON 19 (wg. statystyk był to dotychczas największy zanotowany pożar lasu w powiecie drawskim).

Podczas swojej wieloletniej pracy i służby st. ogn. Ireneusz Syska zdobył szereg uprawnień, głównie specjalistycznych, niezbędnych do prawidłowego pełnienia służby:

 • Prawo jazdy kat. A,B,C,E;
 • Kursy: Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, Kierowania Ruchem Drogowym;
 • Uprawnienia do obsługi podestów ruchomych samojezdnych;
 • Uprawnienia do obsług dźwignic;
 • Uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego
 • Uprawnienia do kierowania łodzią o napędzie mechanicznym;
 • Uprawnienia do zakresu obsługi i Eksploatacji urządzeń i instalacji elektromagnetycznych o napięciu do 1 kV oraz obsługi zespołów prądotwórczych o mocy powyżej 50kW.

Podczas 22 lat służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej  st. ogn. Ireneusz Syska był wielokrotnie doceniany i wyróżniany. Za zaangażowanie i rzetelność podczas wykonywania zadań służbowych wielokrotnie wyróżniany  nagrodami pieniężnymi przez Komendanta Powiatowego PSP oraz  kilkukrotnie wyróżniany przez przełożonych wyższego szczebla:

 • w 2010, za szczególne zaangażowanie w trakcie działań prowadzonych podczas powodzi w okolicach Sandomierza wyróżniony przez Komendanta Wojewódzkiego nagrodą pieniężną;
 • w 2013 oraz w 2014 roku za duże zaangażowanie i inicjatywę w realizacji zadań służbowych dwukrotnie wyróżniony przez Komendanta Wojewódzkiego nagrodami pieniężnymi;
 • w 2013 roku za wzorową postawę i wysokie osiągniecia w realizacji zadań służbowych wyróżniony Dyplomem Komendanta Głownego Państwwoej Straży Pożarnej;
 • za szczególne zaangażowanie podczas działań ratowniczo - gaśniczych odznaczony również przez Zarząd Główny ZOSP RP - „Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Służba st. ogn. Ireneusza Syska oprócz ratownictwa to również inne elementy, o których nie sposób zapomnieć. To wiele szkoleń i ćwiczeń, to wydarzenia integracyjne. Wykonywanie obowiązków instruktora podczas szkoleń druhów OSP, to czynności sędziego podczas zawodów pożarniczych, to zaangażowanie i udzielanie pomocy  podczas organizacji i przeprowadzania pokazów, happeningów, apeli i uroczystości  strażackich.

Mimo szeregu wyzwań jakie miały miejsce podczas pełnienia tej zaszczytnej służby – jaką jest bycie STRAŻAKIEM, st. ogn. Ireneusza Syska doczekał szczęśliwie i w zdrowiu dnia odejścia na zaopatrzenie emerytalne.

Po 30 latach pracy, po niespełna 22 latach przygody z pożarnictwem w szeregach Państwowej Straży Pożarnej Starszy Operator Sprzętu Specjalnego – st. ogn. Ireneusz Syska z dniem 30 kwietnia 2020 r. pożegnał się ze służbą i przeszedł na zaopatrzenie emerytalne.

Panie starszy ogniomistrzu, kolego Irku dziękujemy Ci za wieloletnią służbę w naszych szeregach oraz życzymy wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia, wielu szczęśliwych chwil w zdrowiu i szczęściu oraz spełnienia wszystkich skrytych marzeń i realizacji pasji życiowych -  trudno będzie Cię zastąpić !!!

 

Irek dziękujemy Ci za służbę !

 

Czytany 855 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 maja 2020 12:34