piątek, 01 września 2017 17:49

Pożegnanie kolejnego dowódcy zmiany - asp. sztab. Ireneusza Adamczyka Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

131 sierpnia 2017 roku w świetlicy szkoleniowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim odbyła się „uroczysta zbiórka” z okazji pożegnania odchodzącego na zaopatrzenie emerytalne wieloletniego dowódcy zmiany asp. sztab.Ireneusza Adamczyka.

 

W I części  uroczystości Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pomorskim wyróżnił „urlopami nagrodowymi” strażaków,którzy szczególnie zasłużyli się w ostatnim okresie służby. Wyróżnieni zostali funkcjonariusze, którzy brali udział w dramatycznej akcji ratowniczej przeprowadzonej w połowie sierpnia br., w miejscowości Suszek (województwopomorskie), gdzie udzielali pomocy przerażonym harcerzom w zniszczonym przez nawałnicę obozie usytuowanym w środku lasu.

 

W II części uroczystości nastąpiło oficjalne zwolnienie ze służby strażaka PSP i pożegnanie w związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne po wielu latach służby w szeregach drawskich strażaków. W uroczystości udział wzięła najbliższa rodzina strażaka odchodzącego na zaopatrzenie emerytalne: żona Krystyna i córka Joanna, a także liczne grono funkcjonariuszy i pracowników cywilnych drawskiej komendy.

 

Pan asp. sztab. Ireneusz Adamczyksłużbę w straży pożarnej rozpoczął 1 marca 1987 roku na stanowiskupomocnik przodownika rotyna podziale bojowym JRG, w Komendzie Rejonowej PSP w Drawsku Pomorskim.

 

Już od początku swojej kariery zawodowej był postrzegany jako wartościowy funkcjonariusz, który dzięki posiadanym i szybko zdobytym kwalifikacjom jeszcze w pierwszym roku służby awansował na stanowisko przodownika roty, a następnie na stanowisko kierowca-mechanik. W kolejnych latach służby wykonywał obowiązki służbowe na stanowiskach: „ratownik-kierowca”; „operator sprzętu specjalnego”; „starszy operator sprzętu specjalnego”.

 

Pnąc się po kolejnych szczeblach kariery służbowej w roku 1999 - wówczas jeszczest.ogn. Ireneusz Adamczyk, zdecydował się na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i podjęcie nauki w Szkole Aspirantów PSP. Kończąc szkołę w 2001 roku uzyskał tytuł „technik pożarnictwa” i został awansowanyna kolejny stopień służbowy „młodszy aspirant”.

 

Z racji posiadania odpowiednich kwalifikacji służbowych i bogatego doświadczenia zawodowego  w  roku 2007 asp. Ireneusz Adamczyk pnie się po kolejnych szczeblach kariery służbowej i obejmuje pierwsze stanowisko dowódcze „dowódca zastępu”. W  roku  2008obejmuje kolejne stanowisko
w hierarchii dowódczej „dowódca sekcji”, aw dniu 1 lipca 2009 roku przyjmuje obowiązki na stanowisku „zastępcy dowódcy zmiany”. Od dnia 1 września 2015 roku  do dnia dzisiejszego pełni obowiązki „dowódcy zmiany” nr 1.

 

Podczas swojej kariery służbowej asp. sztab. Ireneusz Adamczyk brał udział i dowodził setkami działań ratowniczo-gaśniczych. Na kartach służby Pana aspiranta zapisał się udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych na terenie powiatu drawskiego jak również na terenie kraju. Do najbardziej spektakularnych z nich należy z pewnością udział w działaniach ratowniczych podczas  „Powodzi Tysiąclecia”, która wystąpiła na obszarze Polski w  1997 roku. Wówczas st. ogn. Ireneusz Adamczyk uczestniczył w działaniach zmierzających do obrony i uratowania przed falą powodziową miasta Kostrzyń nad Odrą.Od roku 2007 Pan aspirant pełniąc obowiązki dowódcze, a później jako „dowódca zmiany” wychowywałi szkolił kolejne pokolenia młodych strażaków.  Włożony wysiłek w pracę i służbę owocował. Działania ratowniczo-gaśnicze, którymi dowodził Pan aspirant zawsze przebiegały sprawnie. Strażacy pod jego dowództwem działali profesjonalnie i realizowali trudne oraz niebezpieczne zadania często podejmując duże ryzyko. Dowodzenie działaniami ratowniczo-gaśniczych to wielka odpowiedzialność, za czynności służbowe, za życie i zdrowie podległych strażaków oraz za los i życie ratowanych.

 

Ostatnie działania ratownicze, w których uczestniczył i którymi dowodził Pan aspirant to wydarzenia związane z usuwaniem skutków anomalii pogodowych, nawałnic i burz, które przetoczyły przez terenwojewództwa pomorskiego, a także w powiecie drawskim. Pan asp. sztab. Ireneusz Adamczyk wraz ze swoją zmianą służbową nr 1, został zadysponowany na teren sąsiedniego województwa do powiatu chojnickiego gdzie udzielał pomocy ofiarom nawałnicy, która zrównała z ziemią obóz harcerski w miejscowości Suszek oraz okoliczne tereny.Nawałnica zebrała straszliwe żniwow postaci ofiar śmiertelnych orazwielu osóbposzkodowanych. Pomimo trudności i niebezpieczeństw strażacy pod dowództwem Pana aspiranta wykonali swoje zadanie.

 

Służba Pana aspirantato równieżpasja. Pasja pożarnictwa w szerokim tego słowa znaczeniu. Oprócz służby w Państwowej Straży Pożarnej Pan asp. sztab. Ireneusz Adamczyk jest bardzo prężnym strażakiem ochotnikiem. Jako druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowicach, jako Naczelnik tej jednostki i jako Komendant Gminny OSP bierze czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, od wielu lat dowodząc zastępami strażaków ochotników. Pasja Pana aspiranta to również sport pożarniczy. Jakozagorzałysportowiec od 1998 roku brał czynny udział w zawodach pożarniczych, zarówno w strukturach PSP jak i OSP.
W latach  1988-1994r. był powoływany do kadry PSP województwa koszalińskiego, gdzie reprezentując województwo na zawodach krajowych odnosił wiele sukcesów, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej. Do samego końca swojej kariery zawodowejbrał czynny udział w pożarniczych zawodach sportowych reprezentując Komendę Powiatową PSP w Drawsku Pomorskim.Ustanowioneprzez Pana aspirantarekordy czasowe w indywidualnych konkurencjach pożarniczych pozostają niepobite  do dnia dzisiejszego mimo starań strażaków naszej komendy.

 

Najlepszeczasy uzyskane przez Pana aspiranta w konkurencjach sportowych to:

 

  • pożarniczy tor przeszkód 100 m –19,30 s;
  • wpinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni  - 18,00 s.

 

 

Podczas długoletniej służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej 
asp. sztab. Ireneusz Adamczyk był wielokrotnie doceniany i wyróżniany.
W trakcie służby został odznaczony:

 

  •  „Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę”;
  •  „Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”;
  •  „Brązowym i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa”;
  • Odznaczony również przez Zarząd OSP:
  • „Brązowym, Srebrnym i Złotym  Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz „Złotym Znakiem Związku”;

 

 

W ostatnim okresie służby:

 

  • w 2014 roku został awansowany na najwyższy stopień aspirancki „asp. sztab.”
  • w 2016 roku za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych został „wyróżniony nagrodą pieniężną” przez Komendanta Głównego PSP.

 

Służba Pana aspiranta to ciągłe szkolenie młodych kadr strażaków, to wykonywanie  obowiązków instruktora podczas szkoleń druhów OSP, to czynności sędziego podczas zawodów pożarniczych, to zaangażowanie podczas organizacji i przeprowadzania ćwiczeń pożarniczych, podczas pokazów, happeningów, apeli i uroczystości  strażackich, to intensywna działalność społeczna w radzie powiatu drawskiego i służba dla bezpieczeństwa obywateli powiatu.

 

Po przeszło 30 latach przygody z pożarnictwem w szeregach Państwowej Straży Pożarnej, po łącznie blisko 40 latach pracy zawodowej – D-ca Zmiany 1,asp. sztab. Ireneusz Adamczyk z dniem 31 sierpnia 2017 roku żegna się ze służbą i przechodzi na zaopatrzenie emerytalne.

 

Panie asp. sztabowy, Panie Dowódco, Kolego Irku- dziękujemy Ci za wieloletnią służbę w naszych szeregach, życzymy wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia i spełnienia wszystkich skrytych marzeń oraz realizacji pasji życiowych.

 

„Jak pokazało życie Pana służba to jedna wielka rywalizacja – ustanowił Pan rekordy w sporcie pożarniczym – nie pobite do dnia dzisiejszegow naszej komendzie,ale również ustanowił Pan rekord pobytu w służbie - 30,5 roku, a łącznie 39 lat pracy i służby. Na pewno te rezultaty długo zostaną na 1 pozycji wyników.

 

Kolego Irku dziękujemy Ci za wspólną służbę !

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Opracowanie: st. kpt Michał Bany

 

Zdjęcia: asp. sztab. Paweł Lewandowski; kpt. Andrzej Podolak

Czytany 1091 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:59
Więcej w tej kategorii: Pożegnanie st. ogn Artura Jagiełło »