poniedziałek, 10 kwietnia 2017 12:29

Pożegnanie dowódcy zmiany kpt. Roberta Nowickiego! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 31 marca 2017 roku w świetlicy szkoleniowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim odbyła się uroczysta zbiórka z okazji pożegnania odchodzącego na zaopatrzenie emerytalne wieloletniego dowódcy zmiany kpt. Roberta Nowickiego.

 

kpt. Robert Nowicki służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w marcu w 1991 roku, jako słuchacz Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po niespełna roku nauki, będąc jeszcze kadetem – już wtedy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej został skierowany do gaszenia największego pożaru, jaki miał miejsce w Polsce oraz w Europie Zachodniej po II wojnie światowej – do pożaru lasu w Kuźni  Raciborskiej.

 

Po ukończeniu Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, 15 lipca 1993 roku został przyjęty do służby w Komendzie Rejonowej PSP w Drawsku Pomorskim na stanowisko „Starszy Ratownik” w podziale bojowym Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Niespełna rok później 1 czerwca 1994 roku został mianowany na pierwsze stanowisko dowódcze „Dowódca Zastępu”, a po 1,5 rocznym okresie służby 1 listopada 1995 roku objął stanowisko „Dowódca Sekcji”.

 

W dniu 1 grudnia 2000 roku, jeszcze w tym czasie w stopniu aspiranta sztabowego został mianowany na stanowisko „Dowódcy Zmiany”, na którym pełni służbę do dnia odejścia na zaopatrzenie emerytalne. Kolejne kroki kariery służbowej to uzyskanie stopnia oficerskiego, w dniu 4.05.2011 r. został awansowany na pierwszy stopień oficerski – „Młodszy Kapitan”.

 

Kpt. Robert Nowicki, jako szef zmiany służbowej przez 17 lat wychowywał i szkolił kolejne kadry pokolenia młodych strażaków.  Włożony wysiłek w pracę i służbę owocował. Działania ratowniczo - gaśnicze, którymi dowodził Pan Kapitan zawsze przebiegały sprawnie, a strażacy pod jego dowództwem działali profesjonalnie. Podczas swojej kariery służbowej kpt. Robert Nowicki brał udział i dowodził setkami działań ratowniczo – gaśniczych, o których często pisaliśmy na łamach naszej witryny internetowej. Do najbardziej spektakularnych z nich należy z pewnością udział w działaniach ratowniczych podczas „Powodzi Tysiąclecia”, która wystąpiła na obszarze Polski w 1997 roku. Wówczas asp. Robert Nowicki uczestniczył w działaniach zmierzających do obrony i uratowania przed falą powodziową miasta Kostrzyn nad Odrą.

 

Na kartach służby Pana Kapitana zapisał się również szereg akcji ratowniczo – gaśniczych prowadzonych na terenie powiatu drawskiego. Do charakterystycznych zdarzeń z ostatnich lat zaliczyć można:

 

  • 2011 rok - wypadek samochodowy, okolice miejscowości Skotniki droga krajowa nr 10, zderzenie pojazdu osobowego z ciężarowym - 2 ofiary śmiertelne, 1 ranna.  Działania dynamiczne w swoim przebiegu, walka o ludzkie życie, kontakt ze śmiercią, traumatyczne przeżycia – na pewno wyryty ślad w pamięci strażaków.
  • 2013 rok -  okres wiosenny, roztopy, Jezioro Dołgie - grupa trzech chłopców odważyła się wypłynąć łodzią i pontonem na pokryte częściowo lodem jezioro w celu ratowania 2 psów. Ponton uległ przebiciu, lód się załamał a w wodzie znalazła się trójka dzieci. Kpt. Robert Nowicki wówczas dowodził tymi dramatycznymi działaniami ratowniczymi – 3 chłopców i psa uratowano – 1 pies się utopił.
  • 2015 rok - miejscowość Czaplinek, podczas jazdy alarmowej do zdarzenia, poważnemu wypadkowi ulega samochód pożarniczy, zostaje lekko ranny kierowca, pojazd pożarniczy ulega całkowitemu uszkodzeniu. Zdarzenie ma miejsce na służbie Pana Kapitana, na jego zmianie służbowej nr II, jest pierwszym dowódcą przybyłym na miejsce zdarzenia, zmuszony jest ratować swoich podwładnych. Pomimo, że zdarzenie jest bardzo traumatyczne kończy się szczęśliwie, nikt z uczestników zdarzenia nie doznaje poważniejszego uszczerbku na zdrowiu.

 

Tych zdarzeń można wymienić w nieskończoność, bo przecież podczas wielu z nich występowały różne zagrożenia, życie i mienie ludzkie często ratowane było w dramatycznych okolicznościach, wielokrotnie strażacy realizowali trudne i niebezpieczne zadania często podejmując duże ryzyko.

 

Analizując ostatnie lata służby (system komputerowy umożliwił jedynie analizę od 2009 roku, ale statystykę można przełożyć na całą służbę Pana Kapitana), zauważyć należy, iż ten 8 - letni okres służby dla dowódcy zmiany kpt. Roberta Nowickiego, to uczestnictwo w 545 zdarzeniach - 277 razy przy pożarach, 268 przy miejscowych zagrożeniach. Była adrenalina, zimna krew i profesjonalne działanie, to blisko 100 godz. działań ratowniczo - gaśniczych rocznie, to wielka odpowiedzialność, za czynności służbowe, za życie i zdrowie podległych strażaków, to jest odpowiedzialność, z którą każdy dowódca musi sobie poradzić.

 

Służba Pana Kapitana oprócz ratownictwa i pomocy bliźniemu to również inne elementy, o których nie sposób zapomnieć. To działania wychowawcze, edukacyjne i społeczne.  Pod jego dowództwem służyło wielu strażaków z tutejszej Komendy i z tutejszego Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP, niektórzy to już emeryci, ale większość z nich służy do dnia dzisiejszego. Służba Pana Kapitana to wiele szkoleń, ćwiczeń, to wydarzenia integracyjne. Wykonywanie obowiązków instruktora podczas szkoleń druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, czynności sędziego podczas zawodów pożarniczych, to zaangażowanie i udzielanie pomocy podczas organizacji i przeprowadzania pokazów, happeningów, apeli i uroczystości strażackich.

 

Podczas 25 lat służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej kpt. Robert Nowicki był wielokrotnie doceniany i wyróżniany. W trakcie służby został odznaczony „Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę”, ponadto został odznaczony Brązowym, Srebrnym oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, odznaczony również Brązową i Srebrną odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”. W ostatnim okresie służby awansowany na 2-gi kolejny stopień oficerski i w 2016 roku wyróżniony przez Komendanta Głównego PSP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.

 

Mimo zagrożeń, przeciwności losu i trudnych chwil, wyzwań, jakie miały miejsce podczas pełnienia tej zaszczytnej służby, – jaką jest bycie STRAŻAKIEM, Pan Kapitan doczekał szczęśliwie i w zdrowiu dnia odejścia na zaopatrzenie emerytalne, a co najważniejsze z pewnością również dla niego samego - strażacy służący pod jego dowództwem zawsze szczęśliwie wracali do remizy, do domu i do swoich rodzin.

 

Po 25 latach przygody z pożarnictwem w szeregach Państwowej Straży Pożarnej dowódca zmiany kpt. mgr Robert Nowicki z dniem 1 kwietnia 2017 r. pożegnał się ze służbą i przeszedł na zaopatrzenie emerytalne.

 

Panie Kapitanie, Panie Dowódco, Robercie - dziękujemy Ci za wieloletnią służbę w naszych szeregach, życzymy wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia i spełnienia wszystkich skrytych marzeń oraz realizacji pasji życiowych.

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text: mł. bryg. Paweł Dymecki

 

Foto: Maciej Nowicki

Czytany 1129 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 22:01