wtorek, 21 marca 2017 12:15

Krzysztof Rzęsa nagrodzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

11W dniu 20 marca 2017 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla funkcjonariuszy podległych pod MSWiA. Odznaczenia wręczył minister MSWiA Mariusz Błaszczak w asyście komendantów.

Bardzo serdecznie dziękuję Wam za postawę podczas służby i za to, że nie przechodzicie obok, gdy widzicie krzywdę innych. Jestem spokojny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo nad tym bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – powiedział szef MSWiA.

Jednym z nagrodzonych funkcjonariuszy był st. ogn. Krzysztof Rzęsa pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

St. ogn. Krzysztof Rzęsa jest strażakiem z dwudziestoletnim stażem służby zatrudnionym obecnie na stanowisku dowódcy zastępu. Jako funkcjonariusz wzorowo wykonuje obowiązki służbowe, jest osobą zdyscyplinowaną i zdecydowanie wyróżniająca się spośród innych funkcjonariuszy. Cechuje się profesjonalizmem, zaangażowaniem i inicjatywą własną. Chętnie wykonuje czynności oraz polecenia wykraczające często poza zakres obowiązków. W trakcie realizacji zleconych zadań chętnie wykorzystuje nabyte poza służbą umiejętności i doświadczenie, co skutkuje zminimalizowaniem kosztów napraw, remontów i modyfikacji ponoszonych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

Jako funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej cechuje się umiejętnością radzenia sobie w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji niezależnie od pełnionej funkcji. Pomimo długoletniej służby nadal wykazuje się zapałem i zamiłowaniem do wykonywanego zawodu. Na przestrzeni lat wielokrotnie uczestniczył w trudnych i nietypowych działaniach ratowniczych wykazując się umiejętnością podejmowania szybkich i trafnych decyzji.

Dnia 25 listopada 2016 roku nie będąc na służbie, w sposób szczególny wyróżnił się udzielając pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego w okolicach miejscowości Zajezierze (powiat łobeski). Jadąc prywatnym samochodem zauważył, że inny pojazd osobowy czołowo uderzył w przydrożne drzewo. Strażak ten, będąc w czasie wolnym od służby zupełnie przypadkowo pojawił się na miejscu zdarzenia i widząc rozgrywający się dramat niezwłocznie przystąpił do udzielania pomocy ofiarom wypadku.

W trakcie przeprowadzonego rozpoznania ustalił, iż we wraku rozbitego pojazdu znajdują się dwie poszkodowane osoby. Dokonując oceny stanu poszkodowanych stwierdził, że mężczyzna posiada liczne obrażenia ciała, z czego najpoważniejszym z nich było otwarte złamanie kończyny dolnej, któremu towarzyszył masywny krwotok. St. ogn. Krzysztof Rzęsa doraźnie zabezpieczył obrażenia ciała mężczyzny, a następnie przystąpił do oceny stanu poszkodowanej kobiety ustalając, iż znajduje się ona w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

St. ogn. Krzysztof Rzęsa, nie dysponując żadnym sprzętem ratowniczym, bez wahania, gołymi rękami wykonał dostęp do poszkodowanej kobiety, a następnie ewakuował ją poza pojazd, stwierdzając przy tym, iż ustają u niej funkcje życiowe.
Po dokonanej ewakuacji przystąpił do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych
i po dokonaniu udrożnienia górnych dróg oddechowych funkcje życiowe u poszkodowanej kobiety powróciły samoczynnie. Do czasu przybycia służb ratunkowych kontrolował stan poszkodowanych i zaopatrywał ich obrażenia. Dzięki determinacji, uporowi i poświęceniu w sposób bezpośredni przyczynił się do uratowania życia ludzkiego.

Jako przełożeni oraz koledzy serdecznie gratulujemy wyróżnienia i jesteśmy dumni z postawy, jaką w tych dramatycznych okolicznościach zaprezentował nasz współpracownik. Mamy nadzieję, iż jego postawa będzie sygnałem dla wszystkich ludzi - nie tylko funkcjonariuszy, by w chwili napotkania wypadku nie byli obojętni na dramat oraz ludzką tragedię i w tej trudnej chwili udzielili pomocy potrzebującym.

23456718910

 

text: kpt. Andrzej Podolak

foto: Izabela Bajda KGSG, MSWiA, mł. bryg. Paweł Dymecki

Czytany 1089 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 22:01