wtorek, 16 czerwca 2015 10:02

III Powiatowe Manewry Ratownicze - relacja Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 14 czerwca 2015 roku w Czaplinku odbyły się III Powiatowe Manewry Ratownicze, w których udział wzięło łącznie 11 drużyn zaś impreza została objęta patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego.

 

Organizatorem manewrów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim oraz  Stowarzyszenie ŻAREK, które w ramach realizacji zadania Powiatu Drawskiego w zakresie „Ochrony i promocji zdrowia” pod tytułem „Detektory i odblaski zabezpieczą powiat drawski” otrzymało dofinansowanie na organizację imprezy.

 

Manewry zorganizowano przy ogromnym współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku oraz portalu MAGAZYN DRAWSKI.

 

Głównym celem organizowanych manewrów było utrwalanie posiadanej wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy a także nabywanie nowych przydatnych w życiu umiejętności.

 

Na przygotowanych stacjach ratowniczych zawodnicy zmuszeni byli stawić się czoła różnorodnym sytuacjom odzwierciedlającym sytuacje w wyniku, których obrażeń ciała doznawała jedna lub więcej osób.

 

Realistyczne pozoracje, krzyk poszkodowanych a niekiedy zagrożenie dla ratowników powodowały, iż każdy uczestnik manewrów mógł poczuć się jak przy prawdziwym zdarzeniu zaś osoby postronne mogły zobaczyć z bliska jak wygląda udzielanie pomocy medycznej.

 

Profesjonalna charakteryzacja i ogromne zaangażowanie pozorantów w odgrywanie przydzielonej roli nadawały realizmu poszczególnym scenkom.

 

Największe emocje a nawet łzy wywołało zdarzenie w trakcie, którego zawodnicy zmuszeni byli udzielać pomocy osobie z raną postrzałową. W trakcie podejmowania czynności ratowniczych zostali oni zaatakowani przez innego agresywnego i uzbrojonego w pistolet mężczyznę. Huk wystrzałów z broni oraz groźby kierowane w stronę ratowników wymagały opanowania i umiejętności negocjacji z agresywnie zachowującą się osobą.

 

Na każdej z sześciu stacji ratowniczych grupy udzielające pomocy podlegały ocenie przez sędziego zaś krytyczne i obiektywne spojrzenie na czynności ratownicze było okazją do wyłapania barków oraz niedociągnięć.

 

Uczestnicy manewrów w ramach pozoracji musieli udzielać pomocy:

 

  • pobitemu i skrępowanemu przez żonę mężczyźnie zamkniętemu w czarnym worku, który w chwili dotarcia grupy ratowniczej zakopywany był przez kobietę w wykopanym dole,
  • nastolatce, która powiesiła się w lesie na gałęzi,
  • mężczyźnie przejechanemu przez ciągnik rolniczy,
  • mężczyźnie, który otwierając burtę przyczepy został uderzony w głowę i przysypany drewnem,
  • kobiecie z amputacją dłoni,
  • mężczyźnie z raną postrzałową oraz innej agresywnie zachowującej się osobie uzbrojonej w pistolet.

 

 

Po zakończonych manewrach wszyscy uczestnicy zasiedli przy strażackiej grochówce i ognisku gdzie dzielili się przeżyciami oraz wrażeniami z wyznaczonej trasy.

 

Po krótkiej chwili odpoczynku mł. bryg. Robert Buszta Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, sekc. Michał Walkiewicz Przewodniczący Stowarzyszenia ŻAREK oraz kpt. Andrzej Podolak Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim a zarazem Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia ŻAREK dokonali podsumowania manewrów dziękując wszystkim za udział, zaangażowanie i miłą atmosferę.

 

Wśród uczestników manewrów rozlosowano nagrody w postaci profesjonalnego sprzętu ratowniczego zaś pozorantom i sędziom wręczono drobne upominki.

 

Za okazaną pomoc i bezinteresowne zaangażowanie składamy serdeczne podziękowania dla:

 

  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku,
  • Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim,
  • Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Złocieńcu,
  • Portalu MAGAZYN DRAWSKI

 

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

 

Foto: kpt. Andrzej Podolak, kpt. Mateusz Waszczyk, OSP Siemczyno

Czytany 1981 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:44