poniedziałek, 15 grudnia 2014 14:06

Akcja rozdawania czujników tlenku węgla przerwana wyjazdem! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 13 grudnia 2014 roku na czaplineckim rynku odbył się happening bezpieczeństwa, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Czaplinku oraz Stowarzyszenie ŻAREK.

W ramach akcji „TLEN-ek”, na którą Stowarzyszenie ŻAREK otrzymało dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Drawy z siedzibą w Złocieńcu oraz firmy IRAS Czaplinek dla społeczności Gminy Czaplinek zaplanowano szereg zadań a za ich wykonanie wręczano detektory tlenku węgla.

Na przełomie listopada i grudnia w czaplineckich przedszkolach oraz szkołach przeprowadzono konkurs plastyczny, którego motywem przewodnim był właśnie tlenek węgla.

W trakcie happeningu obok dekoracji laureatów konkursu plastycznego każdy mógł wziąć udział w przygotowanych konkurencjach a najlepsi nagradzani byli detektorami tlenku węgla oraz innymi gadżetami.

Aby otrzymać nagrodę należało wykonać trzy zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz rozwiązać test wiedzy o tlenku węgla.

W trakcie happeningu rozdano łącznie 66 detektorów tlenku węgla oraz kilkaset innych drobnych gadżetów.

Na tym jednak działalność Stowarzyszenia się nie kończy. Już wkrótce na terenie Czaplinka zorganizowane zostaną ćwiczenia służb ratowniczych związane z udzielaniem pomocy w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych.

Zrządzenie losu sprawiło, iż w trakcie happeningu strażacy obecni na imprezie otrzymali zgłoszenie o pożarze nagromadzonej sadzy w przewodzie kominowym w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Kościuszki w Czaplinku.

Strażacy przybyli na miejsce zdarzenia, którzy zmuszeni byli opuścić miejsce happeningu szybko ustalili, iż o tym, że coś niedobrego dzieje się w budynku, mieszkańcy (2 osoby dorosłe i 2 dzieci) poinformowani zostali poprzez zadziałanie starego, posklejanego taśmą czujnika tlenku węgla.

Urządzenie to zadziałało, ponieważ w pomieszczeniach mieszkalnych wykryło stężenie tego niebezpiecznego gazu.

Mieszkańcy słysząc sygnał alarmowy zainteresowali się sytuacją i ustalili, iż doszło do pożaru nagromadzonej sadzy w kominie - wtedy właśnie powiadomili służby ratunkowe.

W nagrodę za właściwą postawę i posiadanie zużytego, ale działającego detektora tlenku węgla mieszkańcy otrzymali nową czujkę, która w jeszcze większym stopniu zapewni bezpieczeństwo lokatorom.

Za wsparcie naszej inicjatywy składamy serdeczne podziękowania dla:

Adam Kośmider - Burmistrza Czaplinka

mł. bryg. Robert Buszta – Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pomorskim

LGD Partnerstwo Drawy z siedzibą w Złocieńcu

Ireneusz Gacki – firma IRAS Czaplinek

Adam Cygan – patron medialny

oraz wszystkich osób, które w mniejszym bądź większym stopniu przyczyniły się do organizacji imprezy.

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: Robert Kowalonek - Stowarzyszenie ŻAREK

Czytany 1908 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:39