Odnaleziono ciała zaginionych wędkarzy!
poniedziałek, 15 października 2012 12:29

1 W dniu 3 października 2012 roku o godz. 16.44 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim otrzymał zgłoszenie o zaginięciu dwóch wędkarzy na J. Studniczka w okolicach miejscowości Świerczyna gm. Wierzchowo.


DZIEŃ I

Po konsultacji z policją na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.

Lokalizacja jeziora, brak możliwości dojazdu oraz warunki terenowe uniemożliwiały wykorzystanie większych jednostek pływających w związku, z czym podjęto decyzję o wykorzystaniu łodzi hybrydowej, której gabaryty umożliwiały przenoszenie przez kilka osób.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej wyposażonego w łódź ratowniczą przystąpiono do poszukiwań zaginionych mężczyzn.

W wyniku poszukiwań podjętych przez policję, straż pożarną oraz bliskich i znajomych w zaroślach udało się odnaleźć część rzeczy osobistych oraz dziurawy ponton.

Pomimo ponad trzygodzinnych poszukiwań nie udało się odnaleźć zaginionych i z uwagi na zmrok i złe warunki atmosferyczne funkcjonariusze policji prowadzący poszukiwania podjęli decyzję o przerwaniu akcji poszukiwawczej.

Pierwszego dnia poszukiwań w działaniach udział brał 1 zastęp wyposażony w łódź ratowniczą z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku.

DZIEŃ II

4 października 2012 roku o godz. 9.05 wznowiono poszukiwania zaginionych osób. W wyniku podjętych decyzji na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie wyposażony w sprzęt do lokalizacji podwodnej oraz Specjalistyczną Grupę Wodno – Nurkową Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.

Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy niezwłocznie wznowili poszukiwania.

W wyniku podjętych działań w trakcie, których wykorzystywano m. in. sonar wyznaczono kilka punktów, które sprawdzili przybyli na miejsce zdarzenia płetwonurkowie.

Pomimo trwających ponad 12 godzin poszukiwań nie udało się odnaleźć zaginionych wędkarzy.

Z uwagi na zmrok i złe warunki atmosferyczne ponownie podjęto decyzję o przerwaniu akcji poszukiwawczej.

Drugiego dnia poszukiwań w działaniach udział brał 1 zastęp wyposażony w łódź ratowniczą z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku, 1 zastęp z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie oraz 2 zastępy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.

Łącznie w drugim dniu poszukiwań uczestniczyło 17 osób, wykorzystano 2 jednostki pływające (OSP Czaplinek, KPP Drawsko Pomorskie).

DZIEŃ III

5 października 2012 roku o godz. 8.45 poszukiwania zostały wznowione. Po konsultacji z funkcjonariuszami policji podjęto decyzję o prowadzeniu poszukiwań na trzech odcinkach:

  • dalsze przeszukiwanie akwenu z wykorzystaniem łodzi ratowniczej oraz sonaru
  • dokładne przeszukanie linii brzegowej oraz pobliskich lasów
  • patrolowanie okolicznych dróg leśnych

Działania prowadzone na lądzie pozwoliły na odnalezienie kilku rzeczy osobistych, które po okazaniu rodzinie wykluczono, jako własność zaginionych osób. W związku z brakiem rezultatów działania na lądzie przerwano i prowadzono dalsze poszukiwania w wodach, J. Studniczka.

Przy pomocy sonaru wykryto i oznaczono prawdopodobne miejsce, w którym znajdowały się ciała zaginionych osób.

Z uwagi na późne godziny wieczorne podjęto decyzję o przerwaniu poszukiwań i zadysponowaniu na miejsce zdarzenia Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie oraz dodatkowego sprzętu do lokalizacji podwodnej z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie.

Trzeciego dnia poszukiwań w działaniach udział brał 1 zastęp wyposażony w łódź ratowniczą z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku, 1 zastęp z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie, 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, 1 zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerczynie oraz 1 zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchowie.

Łącznie w trzecim dniu poszukiwań uczestniczyły 23 osoby, wykorzystano 1 jednostkę pływającą (OSP Czaplinek) oraz namiot ewakuacyjny (KP PSP Drawsko Pomorskie).

DZIEŃ IV

6 października 2012 roku o godz. 8.20 poszukiwania zostały wznowione.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano

  • 1 zastęp wyposażony w łódź ratowniczą z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku
  • 1 zastęp z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim z namiotem ewakuacyjnym
  • 1 zastęp z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie z łodzią i sprzętem do lokalizacji podwodnej
  • 1 zastęp - Specjalistyczna Grupa Wodno – Nurkowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie

W wyniku podjętych działań, w których wykorzystywano sonar oraz robot do prac podwodnych wykluczono, iż w oznaczonym miejscu znajdują się ciała zaginionych wędkarzy, w związku, z czym przystąpiono do dalszych poszukiwań.

Działania prowadzone przy pomocy sonaru oraz innego specjalistycznego sprzętu przez dłuższy czas nie przyniosły efektu.

W wyniku konsultacji z funkcjonariuszami policji podjęto decyzję o przeszukaniu przez płetwonurków części jeziora, w której zakłócenia odczytów sonaru spowodowane roślinnością były największe a otrzymany obraz wskazywał na możliwość lokalizacji ciał zaginionych mężczyzn właśnie w tym rejonie, nie było jednak możliwości dokładnej lokalizacji ciał.

Po ponad godzinnym przeszukiwaniu wyznaczonej części akwenu płetwonurkom udało się zlokalizować i wydobyć na powierzchnię ciała poszukiwanych mężczyzn.

Zwłoki zostały podjęte przez strażaków stanowiących obsadę łodzi patrolowej Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim i przy jej pomocy odholowane do brzegu gdzie przekazano je funkcjonariuszom policji.

Z uwagi na silne opady atmosferyczne i zmrok do zakończenia czynności procesowych prowadzonych przez prokuraturę oraz policję miejsce zdarzenia oświetlano i udostępniono namiot ewakuacyjny w celu sporządzenia niezbędnej dokumentacji.

Czwartego dnia poszukiwań trwających ponad 10 godzin w działaniach udział brały 23 osoby, wykorzystano 2 jednostki pływające (OSP Czaplinek, KPP Drawsko Pomorskie) oraz namiot ewakuacyjny (KP PSP Drawsko Pomorskie).

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: mł. kpt. Andrzej Podolak

Foto: OSP Czaplinek

DataViews
Total3041
Pt. 191