Wybuch w Liceum [ćwiczenia]! PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Andrzej Podolak   
środa, 23 czerwca 2010 18:11

70 W dniu 22 czerwca 2010 roku około godziny 1000 w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Drawsku Pomorskim na 2 kondygnacji w pracowni chemicznej doszło do wybuchu.

W wyniku eksplozji powstał pożar i silne zadymienie obiektu.

W momencie wybuchu na 2 kondygnacji przebywało kilkadziesiąt osób – uczniowie i pracownicy szkoły.

Jako pierwszy powstałą sytuację zauważył jeden z  nauczycieli i niezwłocznie przekazał informację dla Dyrektora szkoły.

Dyrektor natychmiast ogłosił ewakuację i drogą telefoniczną zaalarmował służby ratunkowe.

W wyniku zaistniałego zdarzenia kilkanaście osób doznało obrażeń ciała:

  • 8 osób z licznymi obrażeniami wydostała się o własnych siłach na zewnątrz budynku,
  • 3 osoby nieprzytomne z licznymi obrażeniami pozostawały w budynku,
  • 5 osób nie mogąc się ewakuować z budynku zdecydowało się na skok z okna  2 kondygnacji, w wyniku, czego ulęgły poważnym obrażeniom.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono zgłoszenie i przystąpiono do działań.

W pierwszej fazie działań skupiono się na ewakuacji osób poszkodowanych zlokalizowanych w różnych punktach dziedzińca szkoły.

Osoby te zostały przekazane pod opiekę personelu medycznego, który wyznaczył punkt segregacji poszkodowanych oraz przystąpił do udzielania niezbędnej pomocy.

Po zakończeniu ewakuacji poszkodowanych znajdujących się przed obiektem do wnętrza szkoły wprowadzono roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu przeszukania pomieszczeń i ugaszenia pożaru.

Ratownicy na swej drodze /korytarze, klatka schodowa, sale lekcyjne/ napotykali kolejnych poszkodowanych, którzy natychmiast ewakuowani byli poza obiekt i przekazywani służbom medycznym w celu segregacji.

Po zlokalizowaniu płonącego pomieszczenia wprowadzono prąd wody w natarciu w celu ugaszenia pożaru – równocześnie prowadzono przeszukiwanie pomieszczeń.

Przed obiektem, w miejscu bezpiecznym rozstawiono namiot ewakuacyjny, który służył jako szpital polowy, w którym zaopatrywano poszkodowanych i nadzorowano ich stan psychofizyczny.

W trakcie działań, w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego zasłabł jeden ze strażaków biorących udział w działaniach.

Niezwłocznie został on ewakuowany do punktu segregacji poszkodowanych gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej.

W wyniku prowadzonych działań częściowo zablokowana została droga krajowa nr 20 – nad bezpieczeństwem i ruchem pojazdów czuwała Policja i Żandarmeria Wojskowa.

W działania zaangażowano również służby komunalne – Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, które wykonywały polecenia Kierującego Działaniem Ratowniczym.

W działania zaangażowano również dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dla których wyznaczono lądowisko i zabezpieczono ich lądowanie – tutaj z uwagi na bezpieczeństwo chronionego rejonu odbyła się tylko symulacja ich lądowania.

Równocześnie z prowadzoną akcją ewakuacyjną i gaśniczą wspomagano personel medyczny w zaopatrywaniu poszkodowanych, w kontroli ich stanu psychofizycznego i transporcie do karetek.

Tak właśnie w skrócie przedstawiał się scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

W działania zaangażowano bardzo duże siły i środki służb ratowniczych z terenu powiatu drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego.

Celem ćwiczeń była koordynacja i doskonalenie współdziałania sił ratowniczych  podczas działań ratownictwa medycznego przy zdarzeniach masowych.

Realizmu ćwiczeniom dodawała perfekcyjnie przygotowana pozoracja przygotowana przez Młodzieżową Drużynę Ratownictwa Medycznego działającą przy Liceum Ogólnokształcącym.

Choć wszyscy uczestnicy zdawali sobie sprawę z faktu, iż uczestniczą w ćwiczeniach nikt siebie nie oszczędzał działając jak przy prawdziwym zdarzeniu.

Ćwiczenia obserwowali:
Starosta Drawski - Stanisław Cybula
Wicestarosta Drawski - Andrzej Krauze
Burmistrz Drawska Pomorskiego - Zbigniew Ptak
Dyrektor WSPR w Szczecinie - Roman Pałka
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pozarnej w Drawsku Pomorskim - mł. bryg. Zbigniew Kwiatkowski
Dyrektor LO - Pani Jadwiga Kur

Po zakończeniu praktycznej części ćwiczeń odbyło się podsumowanie i omówienie ćwiczeń, którego dokonali mł. bryg. Zbigniew Kwiatkowski - Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pom. oraz Adam Trocha - Kierownik Filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Drawsku Pomorskim.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1          1

 

DataViews
Total2818
N. 161
Poprawiony: środa, 23 czerwca 2010 20:57