V Powiatowe Manewry Ratownicze - relacja! PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Andrzej Podolak   
wtorek, 30 maja 2017 12:52

1 W dniu 28 maja 2017 roku w Czaplinku odbyły się V Powiatowe Manewry Ratownicze, w których udział wzięło łącznie 8 drużyn.

Organizatorem manewrów było Stowarzyszenie ŻAREK, które w ramach realizacji zadania Powiatu Drawskiego w zakresie „Ochrony i promocji zdrowia” pod tytułem „Bezpieczeństwo zawsze w cenie” otrzymało dofinansowanie na organizację imprezy.

Manewry zorganizowano przy ogromnym współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemczynie oraz firmy HORNET z Drawska Pomorskiego.

Głównym celem organizowanych manewrów było utrwalanie posiadanej wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także nabywanie nowych przydatnych w życiu umiejętności.

Na przygotowanych stacjach ratowniczych zawodnicy zmuszeni byli stawić się czoła różnorodnym sytuacjom odzwierciedlającym sytuacje w wyniku, których obrażeń ciała doznawała jedna lub więcej osób.

Realistyczne pozoracje, krzyk poszkodowanych, a niekiedy zagrożenie dla ratowników powodowały, iż każdy uczestnik manewrów mógł poczuć się jak przy prawdziwym zdarzeniu, zaś osoby postronne mogły zobaczyć z bliska jak wygląda udzielanie pomocy medycznej.

Profesjonalna charakteryzacja i ogromne zaangażowanie pozorantów w odgrywanie przydzielonej roli, trudne warunki terenowe, a także chmary komarów nadawały realizmu poszczególnym scenkom.

Największe emocje, a nawet łzy wywołało zdarzenie w trakcie, którego zawodnicy zmuszeni byli udzielać pomocy strażakowi z raną postrzałową. W trakcie podejmowania czynności ratowniczych zostali oni zaatakowani przez innego agresywnego i uzbrojonego w pistolet pneumatyczny mężczyznę (wykorzystano zestaw do paintballa). Huk wystrzałów z broni oraz groźby kierowane w stronę ratowników wymagały opanowania i umiejętności ewakuacji poszkodowanego pod osłoną z niebezpiecznej strefy.

Na każdej z pięciu stacji ratowniczych grupy udzielające pomocy podlegały ocenie przez sędziego, zaś krytyczne i obiektywne spojrzenie na czynności ratownicze było okazją do wyłapania barków oraz niedociągnięć.

Uczestnicy manewrów w ramach pozoracji musieli udzielać pomocy:

  • mężczyźnie, który zasłabł, a następnie stracił przytomność podczas wspinaczki na wysokości ok. 8 m,
  • kierowcy oraz dowódcy wozu pożarniczego poszkodowanym w wyniku uderzenia wozu bojowego w drzewo,
  • dziewczynie, która w wyniku upadku z drzewa doznała licznych obrażeń ciała, a z uwagi na lokalizację miejsca zdarzenia wymagała transportu w bardzo trudnych warunkach terenowych,
  • poszkodowanemu strażakowi, który został raniony przez napastnika i w trakcie podejmowania działań ratowniczych strażacy zostali ostrzelani z broni pneumatycznej,
  • poszkodowanej kobiecie, która ciągnikiem rolniczym uderzyła w drzewo.

Po zakończonych manewrach wszyscy uczestnicy zasiedli przy ognisku, gdzie dzielili się przeżyciami oraz wrażeniami z manewrów.

Po krótkiej chwili odpoczynku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Paweł Dymecki, Przewodniczący Stowarzyszenia ŻAREK st. sekc. Michał Walkiewicz, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim kpt. Andrzej Podolak a zarazem Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia ŻAREK oraz Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim kpt. Mateusz Waszczyk  dokonali podsumowania manewrów dziękując wszystkim za udział, zaangażowanie i miłą atmosferę.

Wśród uczestników manewrów rozlosowano nagrody w postaci profesjonalnego sprzętu ratowniczego i opatrunkowego.

Za okazaną pomoc i bezinteresowne zaangażowanie składamy serdeczne podziękowania dla:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemczynie,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Połczynie Zdroju,
  • Preppers Drawsko Pomorskie,
  • Firmy Hornet Drawsko Pomorskie,
  • Portalu MAGAZYN DRAWSKI.


2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: kpt. Andrzej Podolak, dh Michał ZamłyńskiDataViews
Total1490
Cz. 211
Poprawiony: środa, 04 lipca 2018 09:35