poniedziałek, 02 grudnia 2013 12:33

Dzieci poszkodowane w wyniku pożaru! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 18 listopada 2013 roku o godz. 22.57 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze drewnianej klatki schodowej w kamienicy przy ul. Obrońców Westerplatte w Drawsku Pomorskim.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w budynku mieszkalnym panuje silne zadymienie.

W oknie na pierwszym piętrze budynku znajdowała się kobieta z dwójką dzieci, która oczekiwała na ewakuację trzymając jedno z dzieci na rękach i głośno krzycząc.

W pobliżu obiektu, na chodniku po drugiej strony ulicy znajdowała się przytomna kobieta z zaburzeniami świadomości, która ewakuowała się z budynku o własnych siłach.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, sprawić podnośnik hydrauliczny do okna pierwszej kondygnacji w celu dotarcia do kobiety z dziećmi i dalszej ich ewakuacji.

Równocześnie z próbą ewakuacji ludzi podjęto działania gaśnicze podając 1 prąd wody na płonące drzwi wejściowe do budynku oraz wózek dziecięcy znajdujący się w korytarzu za drzwiami.

W trakcie prowadzenia wyżej opisanych działań ratownicy udzielili kwalifikowanej pomocy medycznej poszkodowanej kobiecie leżącej na chodniku.

Po stłumieniu płomieni polecono rocie wyposażonej w sprzęt ochrony dróg oddechowych poprzez zadymioną klatkę schodową dotrzeć do mieszkania na pierwszym piętrze a następnie dokonać ewakuacji kolejnych 4 osób z zagrożonego pomieszczenia.

Osoby te z objawami podtrucia gazami pożarowymi przekazano pod opiekę personelu medycznego.

Cztery inne osoby będące użytkownikami kamienicy opuściły swoje mieszkania o własnych siłach i znajdowały się poza obiektem.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej obiekt sprawdzono pod kątem osób poszkodowanych nikogo nie odnajdując.

Zespoły ratownictwa medycznego przetransportowały do szpitala 7 osób /czworo dzieci, dwie kobiety i jednego mężczyznę/ z objawami podtrucia dymem.

Pogotowie energetyczne oraz gazowe odłączyły dopływ mediów do budynku.

Przy pomocy agregatu oddymiającego przewietrzono budynek i przekazano policji do zabezpieczenia do czasu powrotu mieszkańców.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnej.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: mł. kpt. Andrzej Podolak

Foto: Robert Kowalonek

Czytany 1701 razy