poniedziałek, 02 lutego 2015 08:46

Wypadek pojazdu pożarniczego! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 31 stycznia 2015 roku o godz. 17.48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu pożarniczego CGBA 5/24 Jelcz z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim jadącego alarmowo do pożaru nagromadzonej sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym w miejscowości Sikory Gm. Czaplinek.

Do wypadku doszło za wzniesieniem na łuku drogi krajowej nr 20 w Czaplinku na ul. Złocienieckiej.

Po przybyciu na miejsce stwierdziłem, że na parkingu po lewej stronie jezdni znajduje się przewrócony na lewy bok samochód pożarniczy, który upadł kabiną na zaparkowany samochód osobowy.

W trakcie upadku pojazd uszkodził również 4 inne zaparkowane na parkingu pojazdy osobowe i zatrzymał się poza obrysem jezdni.

W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznała trzyosobowa załoga pojazdu, która została uwięziona w pojeździe.

Funkcjonariusze policji nadzorujący ruch drogowy w pobliżu miejsca zdarzenia, którzy byli świadkami wypadku natychmiast przystąpili do udzielania pomocy ratownikom wybijając przednią szybę pojazdu pożarniczego i umożliwiając jego opuszczenie przez ratowników.

Dyżurny Stanowiska Kierowania po uzyskaniu informacji o zdarzeniu nakazał natychmiastowe przerwanie jazdy do pożaru drugiego zastępu z JRG PSP Drawsko Pomorskie i przedysponował go do wypadku pojazdu pożarniczego.

Dodatkowo na miejsce zdarzenia skierował 2 zastępy ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim i Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku.

W chwili dojazdu przedysponowanego zastępu GBA 2/24 Renault Midlum z JRG PSP Drawsko Pomorskie poszkodowani ratownicy przebywali poza pojazdem pozostając pod opieką funkcjonariuszy policji.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, udzielić kwalifikowanej pomocy medycznej poszkodowanym ratownikom oraz sprawdzić uszkodzone pojazdy osobowe pod kątem obecności innych osób poszkodowanych - nikogo nie znaleziono.

W uszkodzonych pojazdach w miarę możliwości odłączano akumulatory i ograniczono wyciek paliwa oraz oleju silnikowego z uszkodzonego pojazdu pożarniczego przed przedostaniem się do kanalizacji deszczowej.

Po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez policję przystąpiono do usuwania uszkodzonych pojazdów.

Po postawieniu samochodu pożarniczego na koła i zabraniu wszystkich uszkodzonych pojazdów przez pomoc drogową przystąpiono do sprzątania terenu akcji z pozostałości powypadkowych.

Rozlewisko wody i substancji ropopochodnych odpompowano do dostarczonych beczek niwelując tym samym ryzyko przedostania się substancji do kanalizacji deszczowej i pobliskiego jeziora.

Miejsce zdarzenia zabezpieczono przed dostępem osób postronnych i mediów a po opanowaniu sytuacji przybyłym na miejsce redaktorom różnych mediów informacji udzielał Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Robert Buszta.

W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległo 5 samochodów osobowych i ciężki samochód gaśniczy.

W chwili wypadku na drogach powiatu drawskiego panowały bardzo trudne warunki drogowe.

Szczęśliwie poszkodowani ratownicy doznali wyłącznie lekkich obrażeń ciała a ich życiu nic nie zagraża. Po przebadaniu w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym drawskiego szpitala zostali zwolnieni do domu.

W działaniach ratowniczych trwających blisko 5 godzin udział brało 7 zastępów straży pożarnej.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: st. str. Łukasz Sołtys

Czytany 4868 razy